Home Campus Directory | A-Z Index

Beaver campus honors scholarship donors and recipients

11/7/2011 —

Penn State Beaver recently held its annual fall dinner to honor campus scholarship donors and recipients. More than 170 guests attended the event which was hosted by Chancellor Gary Keefer.

The evening’s other speakers and presenters were John Feraco, president of the Penn State Beaver Advisory Board and manufacturing team leader for NOVA Chemicals, Inc.; Julie Leeper, a senior communications major; Diana L. Patterson, director of development, and Daniel J. Pinchot, director of enrollment.

The scholarship donors and recipients were:

Aliquippa Wolves Club Endowed Scholarship
Kelsey Hovanec, freshman nursing major, Aliquippa
Stephen Sbrolla, freshman division of undergraduate studies, Aliquippa

Aliquippa Wolves Club Trustee Scholarship
Samantha Alexander, freshman division of undergraduate studies, Aliquippa
Garrett Covalt, sophomore engineering major, Aliquippa
Frank Kronstein, junior business major, Monaca
Jed Lee, sophomore liberal arts major, Monaca
Julie Leeper, senior communications major, Clinton
Matthew Tabit, senior psychology major, Aliquippa
Ambridge Wolves Club Trustee Scholarship
Derrick Brown, sophomore division of undergraduate studies major, Ambridge
Valerie Cycholl, senior information sciences and technology major, Beaver Falls
Drazen Rakic, freshman business administration major, Ambridge

David D. Anderson Scholarship
Jeremy Canonge, freshman engineering major, Freedom
Danielle Dunshee, freshman engineering major, Baden
Danielle Roethlein, freshman engineering, Georgetown

Nicholas and Bernice Andrews Annual Scholarship
Matthew Haig, freshman engineering major, Stephens City, VA
Beaver County Chapter-PA Society of Professional Engineers Scholarship
Zachary Prawucki, sophomore engineering major, Aliquippa

Beaver County Commissioners Trustee Scholarship
Shelby Carver, freshman division of undergraduate studies major, New Brighton
Adam McMillen, senior information sciences and technology major, New Brighton
Leah Patillo, junior psychology major, Aliquippa
Beaver Valley Area Alumni Chapter Annual Scholarship
Tyler Madden, freshman administration of justice major, Moon Township

James L. Buccini Trustee Scholarship
Robert Agurs, freshman division of undergraduate studies major, Pittsburgh
Jameire Brown, freshman division of undergraduate studies major, Youngstown, OH
Amy Haggart, sophomore education major, New Brighton
Sarah Klesser, junior business major, Aliquippa
Angelique Matthews, freshman division of undergraduate studies major, Cypress, CA
Ileana Muhlach, junior psychology major, Guaynabo, Puerto Rico
Gina Richman, sophomore administration of justice major, Edinburg
Ashley Vallesarmand, freshman division of undergraduate studies major, Pompano Beach, FL
David Varley, freshman administration of justice major, Carnegie, PA
Martin Wokocha, sophomore business major, Lanham, MD

Coraopolis Wolves Club Trustee Scholarship
Alicia Fouse, freshman division of undergraduate studies major, Moon Township
Danielle Fullwood, sophomore communications major, McKees Rocks
Brittany Lee, freshman liberal arts major, McKees Rocks
Shayna Stubenbort, sophomore business major, McKees Rocks

Dale A. Dopilka Memorial Scholarship
Alexander Gattorno, junior administration of justice major, Hialeah, FL

Charles E. Fenton, Jr. Memorial Endowed Scholarship
Coleen Mead, sophomore psychology major, Costa Mesa, CA
Stefanie Shakespeare, senior applied psychology major, Aliquippa

Thomas A. Gilchrist, Sr., Memorial Endowed Scholarship
Roger Garza, senior, information sciences and technology major, Beaver

James V. and Agnes Gray Trustee Scholarship
Alex Angleton, sophomore education major, New Galilee
Amanda Deitch, junior division of undergraduate studies major, Baden
Anthony Pittavino, freshman division of undergraduate studies major, Cranberry

Harvey R. Kelly, Jr. and Dr. Emma S. Rocco Arts and Communications Endowed Scholarship
Verushka Soto, freshman science major, Moca, Puerto Rico
Adrijana Vukelic, freshman liberal arts major, Aliquippa
Darian Whitfield, freshman division of undergraduate studies major, Washington, D.C.
Dr. Donna J. Kuga Trustee Scholarship
Kelliesue Forrester, senior administration of justice major, New Brighton
Nadia McGowan, freshman science major, Aliquippa
Taisha Palmer, sophomore division of undergraduate studies major, Bronx, NY
Markes Royster, sophomore division of undergraduate studies major, Pittsburgh
Natalie Sell, senior applied psychology major, Beaver
Shawna Shelton, sophomore liberal arts major, Aliquippa

Audrey J. McGivern Trustee Scholarship
Joshua Carey, sophomore earth and mineral sciences major, Rochester
Jessica Davis, sophomore engineering major, Pittsburgh
Julio Pino, freshman information sciences and technology major, Aquada, Puerto Rico
Kristen Sutton, sophomore science major, Evans City

Meacci Family Scholarship
Michael Deitrick, sophomore information sciences and technology major, Beaver
Corey Wright, freshman earth and mineral sciences major, New Waterford, OH

Michael Baker Corporation Engineering Scholarship
Ryan Copeland, sophomore software engineering major, Beaver Falls
Chandler Kisow, freshman engineering major, Coraopolis
Robert J. Miklos Memorial Award
Corey Wagner, sophomore business major, Monaca

Monaca Wolves Club Trustee Scholarship
Amber Cochran, freshman liberal arts major, Monaca
Alex Filippi, sophomore business major, Aliquippa
Robert McCaw, freshman engineering major, Monaca
NOVA Chemicals, Inc. Beaver Valley Plant Endowed Scholarship
Ashley Schoedel, sophomore science major, Aliquippa

NOVA Chemicals, Inc. Beaver Valley Plant Trustee Scholarship
Michael Martin, freshman engineering major, Dublin, OH
Matthew Walker, junior psychology major, McDonald
Frank G. Papa Family Endowed Scholarship
Steven Dusicsko, junior business major, Lake City
Penn State Alumni Association Trustee Scholarship
Mary Carew, freshman communications major, Washington, D.C.
Kalynn Hill, freshman division of undergraduate studies major, Pittsburgh
Amanda Hradil, junior administration of justice major, Monaca
Penn State Beaver Advisory Board Endowed Scholarship
James Daw, junior psychology major, Monaca
Anthony Morelli, senior information sciences and technology major, Beaver Falls
Leah Penson, freshman administration of justice major, Freedom
Andrew Searight, junior information sciences and technology major, Georgetown

Penn State Beaver Alumni Society Endowed Scholarship
Aimee Archer, senior psychology major, Aliquippa
Jaimes Coelho, sophomore engineering major, Centereach, NY
Natalie Manjerovic, senior Letters, Arts, and Sciences major, Georgetown

Penn State Beaver Leadership Endowed Scholarship
Michelle Korzen, junior business major, Corapolis

Pittsburgh Tube Company/PTC Alliance Endowed Scholarship
Joseph Minch, freshman science major, Philadelphia

PNC Financial Corporation Endowed Scholarship
Kristina Mangie, junior psychology major, Monaca
PSU Alumni and Friends Trustee Scholarship
Markus Allen, sophomore division of undergraduate studies major, New Castle

Rochester Wolves Club Trustee Scholarship
Amy Greene, senior psychology major, Beaver
Brandon Taylor, junior information sciences and technology major, Rochester

Richard and Margaret Shaw Endowed Scholarship
Sean Dickey, senior information sciences and technology major, Aliquippa
Bradley Prosper, freshman business major, Aliquippa
Sean Wolff, senior business major, Rochester

Richard and Margaret Shaw Trustee Scholarship
Jessica Hammerly, junior applied psychology major, Ellwood City
Taylor Jaros, senior information sciences and technology major, Rochester
Joshua Nussbaum, freshman engineering major, Cranberry
Zachary Richards, freshman engineering major, Beaver
Jocelyn Wensel, junior business major, Force

John and Renny Simpson Science Scholarship
Carly McKinnis, freshman science major, Rochester
Standard Steel Specialty Corporation Endowed Scholarship
Valerie Fudurich, sophomore engineering major, Monaca

Trustee Fund for Penn State Beaver
Kathryn Carugati, senior business major, Beaver
James Figas, sophomore division of undergraduate studies major, Beaver
Caitlin Vodenichar, sophomore communications major, Rochester
Tuscarora Incorporated Endowed Scholarship
Rachell Choflet, junior applied psychology major, Freedom
Donald T. Veri Outstanding Volunteer Scholarship
Justin Haffey, senior applied psychology major, Beaver Falls
Stephen Kimmick, senior administration of justice major, Beaver Falls
Veri Memorial Veterans Scholarship
Thomas Kiss, senior information sciences and technology major, Freedom
Christopher May, sophomore liberal arts major, Burgettstown
Daniel O’Hara, senior administration of justice major, Rochester
Charles Pedaline, junior business major, Rochester
Christopher Reed, freshman business major, Ellwood City

John L. Walters Memorial Scholarship
Shelby Parks, senior applied psychology major, New Brighton
Thomas P. and Shirley M. Woolaway Endowed Scholarship
Nicholas Anderegg, freshman engineering major, Canonsburg
Wendi Barnett, sophomore liberal arts major, Pittsburgh
Donald Bradfield, freshman engineering major, Aliquippa
Nathan Flowers, junior information sciences and technology major, Darlington
Lukas Kozak, sophomore division of undergraduate studies major, Carnegie
Patrick Vaughn, senior business major, Pittsburgh

Email this story to a friend Facebook Twitter